• امروز : جمعه - ۳۱ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 19 April - 2024
2

صدور ۴۶ هزار مجوز از درگاه ملی مجوزها در هرمزگان

  • کد خبر : 8806
  • ۲۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۱
صدور ۴۶ هزار مجوز از درگاه ملی مجوزها در هرمزگان
مدیرکل اقتصاد و دارایی هرمزگان گفت: متقاضیان دریافت مجوز، فقط به صورت برخط (آنلاین) درخواست خود را در درگاه ملی مجوزهای کشور ثبت کنند.

به گزارش پایگاه خبری آوای شرجی نیوز، به نقل از روابط عمومی اداره کل اقتصادی و دارایی هرمزگان، مهدی دسینه مدیرکل اقتصادی و دارایی هرمزگان امروز اظهار کرد: مردم همیشه از فرایند طولانی مدت صدور مجوزها و فرآیندها و رفت و برگشت‌های بسیار طولانی بین دستگاه‌ها گلایه‌مند بودند؛ به عنوان مثال فردی مراجعه می‌کرد برای صدور یک مجوز بلوک‌زنی و به او اعلام می‌شد باید مدرک فنی و حرفه‌ای داشته باشی که شاید اصلاً این مدرک وجود خارجی هم نداشت.

۱۸۰۰ مجوز در درگاه ملی مجوزها

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸۰۰ مجوز در درگاه ملی مجوزها وجود دارد، اظهار کرد: صدور مجوز به شیوه قبل در برخی مواقع باعث امضاهای طلایی در دستگاه‌ها و ایجاد فساد می‌شد و در این راستا قانونگذار در راستای حذف این موارد، تکلیفی را به عهده‌ی وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزیر امور اقتصاد و دارایی به عنوان نماینده دولت می‌گذاشت مبنی بر اینکه درگاهی تحت عنوان درگاه ملی مجوزها را راه‌اندازی کند.

دسینه بیان کرد: این موضوع در استان هرمزگان به نمایندگی از وزارت امور اقتصاد دارایی و دولت تحت عنوان بدون حضور، بدون کاغذ اجرا شد و تنها مرجع و درگاه رسمی برای صدور مجوز همین درگاه ملی مجوز است.

اتصال ۹۷ درصد دستگاههابه درگاه ملی مجوزها

وی ادامه داد: خوشبختانه بیش از ۹۷ درصد دستگاه‌هایی که باید به این درگاه ملی مجوزها متصل می‌شدند متصل شده و مجوز هایشان را از طریق درگاه ملی مجوزها صادر می‌کنند و سه درصد دیگر نظیر قوه قضاییه، شهرداری‌ها و سازمان مدیریت و برنامه ریزی که به صورت کامل نپیوسته‌اند دلیلش این است که این دستگاه‌ها برای صدور مجوز دارای پیچیدگی‌های خاص هستند.

مدیرکل اقتصاد و دارایی هرمزگان عنوان کرد: البته اینجور نیست که این سه درصد از دستگاه‌ها اصلاً متصل نشده باشند بلکه به صورت کامل هنوز وصل نیستند یعنی برخی از وظایفشان مانده که در اولین فرصت با اتصال این نهادها، درگاه کامل خواهد شد.

دسینه ادامه داد: این درگاه، درگاهی است که هر مجوزی که در کشور بخواهد صادر شود چه از سوی دولت چه از طرف نهادهای عمومی غیردولتی باید از طریق همین درگاه، مجوزهای خود را صادر کنند.

هیچ فردی نباید برای دریافت مجوز به صورت حضوری به دستگاه مراجعه کند

وی با بیان اینکه درباره اتصال کانون وکلا به درگاه ملی مجوزها خیلی بحث بود که اخیراً متصل شده و در واقع مجوزها از طریق این درگاه صادر می شود، اضافه کرد: هیچ فردی نباید برای دریافت مجوز به صورت حضوری به دستگاه مراجعه کند و حتی جزء تخلف و جرم محسوب می‌شود.

مدیرکل اقتصاد و دارایی هرمزگان تاکید کرد: براساس قانون هر شخص و هر شهروندی حق دارد از شرایط و زمان لازم مجوز خود مطلع باشد یعنی دقیق بداند که چه زمانی برای صدور مجوزش مورد نیاز است؛ دوم اینکه هر شخصی حق دارد بدون مراجعه‌ی حضوری مجوزش را از درگاه ملی دریافت کند.

می توان بابت عدم صدور مجوز از مدیر دستگاه شکایت کند

وی ادامه داد: هر متقاضی واجد شرایط مجوز چنانچه موعد مقرر مجوزش در زمان مصوبه صادر نشد حق دارد از دستگاه و از مدیر دستگاه شکایت کند، هر شهروندی حق دارد از نام و نشانی و رتبه اعتباری صاحبان مجوز در هر منطقه مطلع شود و در نهایت متقاضیانی که شرط حضورشان قبولی در آزمون است حق دارند در فواصل زمانی کوتاه و به طور مستمر در آزمون جدید شرکت کنند.

مدیرکل اقتصاد و دارایی هرمزگان بیان کرد: برای اینکه صدور مجوزها تسهیل شود برخی از آزمون‌ها در سال یکبار برگزار می‌شد ، اکنون زمان کاهش پیدا کرده و ممکن است ۶ ماه یک بار و سه ماه یک بار این آزمون‌ها برگزار شود و آن فرد حق دارد چندین بار در آزمون شرکت کند.

هرگونه اضافه دریافتی از مردم و شرط گذاری اضافه برای دادن مجوز جرم است

دسینه خاطرنشان کرد: هفت واژه داریم که در قانون تحت عنوان جرم و تخلف یاد شده که دوتا ازآنها جرم و پنج تا تخلف است؛ دوتایی که از آن به عنوان جرم در قانون یاد شده شامل یکی اینکه اگر دستگاهی مطالبه‌ی شرط مدارک یا هزینه‌های بیشتر از چیزی که در درگاه ملی مجوزها گفته شده مثلاً هزینه ۱۰۰ هزار تومان است، ولی اگر به ۱۲۰ هزار تومان برسد این جرم تلقی می‌شود و دوم اینکه اگر دستگاه شرط بیشتری بخواهد و اینکه مجوز کاغذی از فرد بخواد هم جرم محسوب می‌شود.

وی گفت: رد درخواست متقاضی بدون ارائه دلیل تخلف محسوب می‌شود، صادر نکردن مجوز است مثلاً اینکه بگویند بازار فلان صنف دیگر اشباع شده یا بگویند که شما باید حضوری مراجعه کنید نیز تخلف محسوب می‌شود و اگر دستگاهی این موارد را داشت فرد می‌تواند در درگاه ملی مجوزها شکایت کند.

صدور ۴۶ هزار مجوز از درگاه مجوزها در هرمزگان

مدیرکل اقتصاد و دارایی هرمزگان عنوان کرد: تا به حال ۴۶ هزار درخواست توسط مردم در استان هرمزگان ثبت شده که تا امروز حدود ۲۷ هزار نفر بدون مراجعه به دستگاه‌ها به صورت آنلاین مجوز خود را یعنی شناسه یکتای خود را دریافت کرده اند.

دسینه اظهار کرد: این شناسه یکتا همه جا معتبر است یعنی بانک هم اگر از کسی مجوز بخواهد ارائه شناسه یکتا کافیست و بانک هم موظف به پذیرش است.

وی بیان کرد: دو نوع مجوز ثبت محور و تایید محور در سامانه ملی مجوزها وجود دارد، مجوز ثبت محور به این صورت است که فردی که درخواست مجوز می‌دهد درگاه یک سری مدارک مورد نیاز را دریافت می‌کند.

مدیرکل اقتصاد و دارایی هرمزگان تصریح کرد: در مجوزهای ثبت محور دستگاه موظف است حداکثر سه روزه مجوز را صادر کند و این اتفاق هم می‌افتد و در واقع حاکمیت و دولت نظارت خودش بعد از صدور مجوز را انجام می‌دهد.

دسینه افزود: در مجوزهای تایید محور همچون موارد مربوط به سلامت تا ۱۰ روز دستگاه فرصت دارد که بله یا خیر بگوید که آیا فرد واجد شرایط هست اگر هم مجوز نیاز به بررسی‌های بیشتری داشته باشد به صورت غیر حضوری انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: مشاغل خانگی بالای ۹۹ درصد ثبت محور است و تمامی استعلام‌ها بین دستگاه‌ها انجام می‌شود مگر اینکه فرد بخواهد مثلاً یک کارگاه جداگانه ایجاد کند و دستگاه صدور مجوز بخواهد بررسی‌هایی را جداگانه انجام دهد که آن هم باز نیاز به مراجعه حضوری ندارد.

صدور گذرنامه نیز آنلاین شده است

دسینه ادامه داد: صدور گذرنامه‌هایی که نیروی انتظامی انجام می‌داد و به صورت حضوری بوده، در حال حاضر به صورت آنلاین انجام می شود و دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست.

وی از مردم خواست برای سؤال و یا هرگونه شکایت به سامانه درگاه ملی مجوزها در هر لحظه از شبانه روز به نشانی مجوز دات آی آر به صورت آنلاین مراجعه کنند.

لینک کوتاه : https://www.avayesharjinews.ir/?p=8806

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
اخبار اخبار هرمزگان اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان استانداری هرمزگان امام جمعه بندرعباس ایزوایکو بازجویی فنی پلیس بسته لوازم التحریر،ستاد اجرایی فرمان امام در هرمزگان،بنیاد احسان،پویش ابریشم بشاگرد بندر خمیر بندرعباس تاسیس دهیاری تجارت تنگه هرمز توسعه و تجهیز اماکن ورزشی توقیف خودروی شوتی خلیج فارس خودروی شوتی دانشگاه دریا دهه فجر دپوی سوخت ذبیح الله خدائیان رمپ اصلی فلزی ساسان صادقی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هرمزگان،منوچهر دانشمند،بینادبرکت، بیمه،روستاها،هرمزگان سد جگین شبکه ملی اعتبار عبادی زاده غلامرضا جعفری فدراسیون ورزش دانش آموزی فرمانده انتظامی هرمزگان قاچاق سوخت قشم مخابرات هرمزگان،ict،مهدی حیدری،ارتباطات و فناوری اطلاعات،هرمزگان،بندرعباس مدیر کل ستاد اجرایی فرمان امام در هرمزگان،منوچهر دانشمند،حمایت،خانوارهای محروم، استان هرمزگان،محرومیت زدایی مهدی دوستی هرمزگان هواشناسی ورزشگاه 10 هزار نفری میناب ورزشگاه میناب وزارت آموزش و پرورش کالابرک الکترونیک کیانوش عارفی