• امروز : چهارشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 17 April - 2024
0

تشریح عملکرد دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در طرح سلامت نوروزی

  • کد خبر : 12191
  • ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۵
تشریح عملکرد دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در طرح سلامت نوروزی
عملکرد دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی هرمزگان در طرح سلامت نوروزی توسط دکتر جاودان رئیس دانشگاه تشریح شد.

به گزارش پایگاه خبری آوای شرجی نیوز؛رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن تشریح اقدامات و عملکرد دانشگاه در ایام تعطیلات نوروز گفت: معاونت های (درمان، بهداشت، غذا و دارو) و فوریت‌های پزشکی (اورژانس ۱۱۵)، از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ لغایت ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ به‌صورت فعال با حضور معاونان و مدیران ارشد دانشگاه و نظارت مستقیم بر واحدهای خدمت رسان در حوزه سلامت به مسافران و همشهریان خدمت رسانی کردند.

دکتر غلامعلی جاودان افزود: از اقدامات صورت گرفته ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی در حوزه سلامت می‌توان به راه اندازی غرفه های خدمات رسان اورژانس و مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس در ورودی شهر، استقرار سیستم گزارش گیری و جمع‌بندی روزانه در حوزه‌های مختلف درمانی، بیمارستانی، اورژانس ۱۱۵، بهداشتی و غذا و دارو، کنترل شاخص‌های مهم در طی ایام تعطیلات نوروزی و اتخاذ تدابیر لازم، نظارت بر حضور و تاثیر پرسنل حاضر در قالب کشیک‌های سازماندهی شده، اشاره کرد.

انجام بیش از ۶ هزار ماموریت توسط اورژانس هرمزگان در نوروز ۱۴۰۳

دکتر جاودان با اشاره به اهم عملکرد واحدهای دخیل دانشگاه در ستاد تسهیلات سفرنوروزی تا صبح چهاردهم فروردین ماه گفت: ۶ هزار و ۷۰۰ ماموریت در طرح سلامت امداد نوروزی ۱۴۰۳ توسط اورژانس ۱۱۵ استان انجام شده است.

وی ابراز کرد: از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا ساعت ۸:۰۰ صبح ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ اورژانس ۱۱۵ هرمزگان،  طی ۶ هزار و۷۰۰ ماموریت، به مددخواه، خدمات درمانی و اورژانسی ارائه داده است. در این مدت ۱۷ هزار و ۵۵۷ تماس با مرکز دیسپچنگ اورژانس گرفته شده است که از این تعداد ۲ هزار و ۸۷۱ مورد منجر به اعزام آمبولانس شده، ۹۳۷ مورد مشاوره تلفنی و یک هزار و  ۲۲۲ مورد مزاحمت تلفنی بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: از ماموریت های انجام شده یک هزار و ۳۷۱ مورد آن حوادث ترافیکی بوده که ۳۲ فوتی و یک هزار و ۶۶۶ مصدوم داشته است. در مدت یاد شده ۱۸ حادثه ویژه با ۵۶ مصدوم و ۱۰ فوتی، اعم از حوادث ترافیکی پر تلفات، غرق شدگی و… توسط تیم های تخصصی اورژانس استان امدادرسانی شده اند. ۳۳ اعزام توسط شناورهای اورژانس دریایی انجام و  ۹ بیمار نیز توسط هواپیما و بالگردهای اداره اورژانس هوایی استان به مرکز درمانی منتقل شده است.

دکتر جاودان عنوان کرد: محور مواصلاتی بندرعباس-حاجی آباد با ۲۵۳ مصدوم و ۸ فوتی پر تلفات ترین جاده استان به لحاظ وقوع حوادث ترافیکی بوده است.

اورژانس ۱۱۵ استان با حضور کامل نیروهای خود، علاوه بر انجام شیفت های معمول، با همکاری تکنسین های پرتلاش این مجموعه و باتقویت و برپایی پایگاهها و ایستگاههای موقت تلاش حداکثری خود را برای امداد و تامین سلامتی مسافرین نوروزی استان هرمزگان بکار بست.

پذیرش ۷۷ هزار و ۸۷۴ نفر در اورژانس های بیمارستان های هرمزگان

دکتر جاودان تصریح کرد: از ابتدای طرح سلامت نوروزی ضمن هماهنگی و اعلام آماده باش کامل با برگزاری جلسات هماهنگی و توجیهی، نسبت به تقویت و بررسی تمام زوایای مورد لزوم و توجه طرح، اقدامات وسیع و موثری جهت تامین تمام نیازهای احتمالی در مراکز درمانی صورت گرفت.

وی افزود: در این ایام تعداد بیماران پذیرش شده در اورژانس بیمارستانها ۷۷ هزارو ۸۷۴ نفر به ثبت رسید؛ همچنین در طرح سلامت نوروزی ۳ هزارو ۱۶۲ مورد عمل جراحی انجام شده که از این تعداد ۲ هزار و ۸۹ عمل جراحی الکتیو و یک هزار و ۷۳ عمل جراحی اورژانسی انجام شده است.

رئیس دانشگاه یادآور شد: تیم‌های بازرسی و نظارتی معاونت درمان نیز روند فعالیت مراکز درمانی، درمانگاه‌ها و مطب‌های استان را مورد بررسی قرار داده و با حضور مستمر، ضمن بررسی نحوه خدمات‌دهی، به ارزیابی فعالیت‌های این مراکز طبق شیفت‌های تعیین شده در ایام نوروز پرداختند.

کشف و معدوم سازی ۳۷ تن و ۶۹۵ کیلوگرم مواد غذایی غیر قابل مصرف در ایام نوروز 

دکتر غلامعلی جاودان با اشاره به اقدامات دانشگاه در حوزه بهداشت گفت: در بخش بهداشت نیز ضمن اعلام آماده باش کامل و با همکاری تمامی کارکنان مراکز بهداشت استان چندین تیم و گروه های گشت و بازرسی بهداشتی تشکیل و با تلاشی بدون وقفه و حضور در سراسر استان و محلهای عرضه مواد غذایی و آشامیدنی اقدامات موثر و کاملی در راستای تامین سلامتی و بهداشت شهروندان و مسافران نوروزی انجام شد.

دکتر جاودان اضافه کرد: از ابتدای طرح سلامت نوروزی تاکنون ۳۷ تن و ۶۹۵ کیلوگرم مواد غذایی غیرقابل مصرف توسط بازرسان معاونت بهداشتی ومراکز بهداشتی دانشگاه کشف و توقیف شد.

وی اظهار کرد: در این مدت طی ۳۶ هزارو ۹۰۳ مورد بازدید انجام شده از مراکز و اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن بین راهی، ۲۴۷ مورد معرفی به مراجع قضایی، تعطیلی ۱۵۴ مرکز متخلف، ۵۴۵ نمونه برداری مواد غذایی و ۲۲ هزارو   ۱۳۳ مورد کلر سنجی انجام شده است. 

دکتر جاودان تصریح کرد: رسیدگی به مراجعات درمانی و بهداشتی در مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاههای سلامت و ارجاع بیماران به مراکز درمانی استان و مراقبت از مادران باردار با انجام معاینات و توصیه ها و مراقبات لازم از دیگر اقدامات مهم این معاونت در این مدت بوده است.

درحوزه بهداشت در مجموع ۵۵۶ هزار و ۲۵۰ خدمت اعم از ویزیت در مراکز روستایی، نمونه برداری آب، مواد غذایی ف واکسیناسیون و بازدیدها صورت گرفته است.

 بازرسی و نظارت بر مراکز و کارخانجات موادغذایی استان

دکتر جاودان بیان کرد: در حوزه معاونت غذا و دارو نیزبا آغاز طرح نظارت نوروزی و اهمیت کنترل و مراقبت مواد عذایی،دارویی بهداشتی و آرایشی عرضه شده در مراکز مختلف به مسافرین نوروزی و مردم شریف استان تیم های مدیریت نظارت برمواد غذایی آرایشی و بهداشتی، مدیریت نظارت بر دارو و آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی تشکیل و به صورت شبانه‌روزی بر عملکرد واحدهای تولید و عرضه‌کننده مواد غذائی و آرایشی بهداشتی و داروخانه ها نظارت داشته‌اند.

وی ابراز کرد: توزیع کتابچه سین سلامت در سفر، نصب بنر های اطلاع رسانی، پمفلت و بروشور جهت توزیع در پایگاه های اورژانس، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها شامل: آدرس و تلفن مراکز امدادی و بیمارستان ها، آدرس و تلفن داروخانه ها و توصیه های دارویی، توصیه های بهداشتی، ارائه مشاوره های تغذیه، بهداشت محیط و دیگر خدمات سلامت در غرفه های مرکز بهداشت و اورژانس مستقر ستاد تسهیلات سفر از دیگر اقدامات دانشگاه در این ایام بود.

طرح بسیج سلامت نوروزی در راستای اقدامات ستاد تسهیلات سفر در استان هرمزگان، با هدف افزایش کیفیت ارائه خدمات سلامت و نیز نظارت بهتر، هر ساله از ۲۴ اسفند آغاز شده و تا ۱۵ فروردین ادامه دارد.

لینک کوتاه : https://www.avayesharjinews.ir/?p=12191

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
اخبار اخبار هرمزگان اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان استانداری هرمزگان امام جمعه بندرعباس ایزوایکو بازجویی فنی پلیس بسته لوازم التحریر،ستاد اجرایی فرمان امام در هرمزگان،بنیاد احسان،پویش ابریشم بشاگرد بندر خمیر بندرعباس تاسیس دهیاری تجارت تنگه هرمز توسعه و تجهیز اماکن ورزشی توقیف خودروی شوتی خلیج فارس خودروی شوتی دانشگاه دریا دهه فجر دپوی سوخت ذبیح الله خدائیان رمپ اصلی فلزی ساسان صادقی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هرمزگان،منوچهر دانشمند،بینادبرکت، بیمه،روستاها،هرمزگان سد جگین شبکه ملی اعتبار عبادی زاده غلامرضا جعفری فدراسیون ورزش دانش آموزی فرمانده انتظامی هرمزگان قاچاق سوخت قشم مخابرات هرمزگان،ict،مهدی حیدری،ارتباطات و فناوری اطلاعات،هرمزگان،بندرعباس مدیر کل ستاد اجرایی فرمان امام در هرمزگان،منوچهر دانشمند،حمایت،خانوارهای محروم، استان هرمزگان،محرومیت زدایی مهدی دوستی هرمزگان هواشناسی ورزشگاه 10 هزار نفری میناب ورزشگاه میناب وزارت آموزش و پرورش کالابرک الکترونیک کیانوش عارفی